#azvagyamitmegeszel #ahimsafood #food #étel #healthyfood #evésésspiritualitás #szívútja
Mennyit hallottuk már ezt a kifejezést, de vajon megvizsgáltuk, mit is jelent? Értjük biztosan?
Van egy olyan aspektusa, miszerint a táplálékkal együtt tudatot viszünk be a testünkbe, a növényét, az állatét (vagy -sajnos- az iparét).
Az ember testi és lelki jóléte attól függ, amivel egyesül. Mert mint ahogy a levegő által az ember az oxigénnel egyesül, amitől él, ugyanúgy a táplálékkal is egyesül.
Amikor eszem és iszom, az az étel és az az ital találkozni fog a testem minden sejtjével. A táplálékkal bevitt információ el fog jutni minden sejtemhez és óriásit tud rajta változtatni.
Gondolj bele, hogy egy nagyipari vágóhídon leölt állatnak milyen tudata van? Milyen rezgései vannak? Milyen élete volt? Talán hónapokig/évekig élt az az állat a szabadban? Jól érezte magát? Jól bántak vele? A halála kegyes volt? A csirkéket már 4 hetesen levágják.. Még ki sem ürült a szervezetükből a kötelezően adandó antibiotikum, amit az állat húsával megesznek az emberek…:/
Ha az az állat rossz körülmények között volt tartva, ha kegyetlenséggel lett leölve, akkor azt a stresszt, azt a félelem-rezgést fogod megkapni rántott hús formájában. És megeszed, vérré válik benned, egyesülsz vele, azonosulsz vele – az vagy, amit megeszel…
Ha nem vagy vegán vagy vegetáriánus és húst fogyasztasz, akkor amikor csak teheted, “boldog” állatokat válassz (szabadtartású, háztáji), és gondolatban köszönd meg neki, hogy az életét adta azért, hogy te tovább élhess!
Akkor nézzük, mit eszünk még, azaz mivé leszünk!
Amikor leülsz enni, milyen gondolatok járnak az eszedben? Lehet, hogy észre sem veszed, hogy már elkezdtél enni, mert közben nyomogatod a telefonodat, és olvasod a rémisztőbbnél rémisztőbb híreket: “ez meghalt, az beteg, a járvány nem csitul, elrabolták, válság jön…” Vagy a saját életed aggodalmait pörgeted épp a fejedben? Lehet, hogy akkor ezeket a gondolatokat az étellel együtt bevitted? A félelmet, az aggódást, a lelkiismeretfurdalást? Lehet, hogy akkor ezzel egyesültél? És csodálkozol, hogy evés után legszívesebben lefeküdnél aludni, mert nemhogy energiát nem nyertél, de alig maradt erőd…
Ha élettani szempontból vizsgáljuk meg ezt a jelenetet, az sem sokkal kecsegtetőbb. Az agyadnak és ezzel összeköttetésben az emésztőrendszerednek szüksége van az étel látványára, hogy fel tudjon készülni, hogy miket készítsen majd elő az adott étel megemésztéséhez. Több savat kell-e bevetni, vagy kevesebbet, stb. Ha Te rá sem nézel az ételre, csak nyeled, nyeled (tehát nem vagy tudatosan jelen), akkor a gyomrod meglepetésként kapja ezeket az ételeket, nem tud felkészülni időben és megemészteni sem fogja tudni rendesen. Itt kezdődnek az emésztési problémák. Meg ott, hogy a sok műanyag étellel becsapjuk a szemünket, így az agyunkat, így a gyomrunkat, mert azt hiszi szegény szervezetünk, hogy azt is fogja megenni, amit lát, de sajnos ez a felfújt, adalékanyagokkal feltuningolt ételeknél nem így lesz. A műanyagra nem volt felkészülve, se megemészteni nem fogja tudni rendesen, se hasznosítani nem tudja jól szervezetünk.
Ha felidegesíted magad az evés közben látott/olvasott/fejben pörgetett dolgokon, akkor stresszhormonok fognak termelődni (pl. adrenalin), és az is előfordulhat, hogy ekkor szervezeted nem fog nyugodtan foglalkozni az emésztgetéssel, mert azt hiszi, hogy riadó van! Készültség! Nincs idő emésztgetni.. Átengedi magán sokszor akár egy hasmenés formájában. (Remélem, most épp nem eszel, miközben ezt olvasod! 🙂 ) Ezért van az, hogy pl. egy nehéz vizsgahelyzet előtt vagy enni se tudunk (mert most nem ennek van itt az ideje, hiszen riadó van, vagy egyből távozik is az az étel a klotyóba..)
A zsák a foltját, azaz a hasonló hasonlót vonz elve (vonzás törvénye) az étkezésnél is játszik:
Ha én rossz minőségű, rossz rezgésű ételeket és italokat fogyasztok, akkor belekerülök egy ördögi körbe és a következő étkezésnél ugyanilyen rezgésű ételeket és italokat fogok választani. Ezért veszélyes “intuitív étkezésnek” titulálni azt, ha valaki kíván valamit. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi az intuíció és összekeverik a vágyaikkal, aminek adott esetben pont ellen kellene állni. Az alkoholista is kívánja a következő pohár alkoholt, de korántsem azért, mert intuitívan étkezne, akarom mondani, italozna.. 🙂 Hanem azért, mert már bent van az ördögi körben..:/ (Nyilván lelkileg is, nemcsak testileg. :/)
A jó hír az, ha elkezdesz tisztán enni, akkor viszont egy idő után már csak a tiszta ételeket fogod kívánni, nem akarod ismét beszennyezni a tested a rossz ételekkel! 🙂
Na de ne is adjunk több energiát a negatív oldalnak, lássuk akkor hogyan kéne ezt csinálni, hogy a lehető legjobbat tegyük önmagunkak! 🙂
A tudatosság a kulcs.
Már az alapanyagok kiválasztásánál tudatosnak kell lennem. Tiszta, megbízható forrásból származó alapanyagokat szerezzünk be, adalékmenteseket!
Ha Te készíted az ételt, akkor már a főzés során csupa jó energiát főzz bele! Hallottad, hogy pl. a Krisnások hogyan főznek? Közben mantráznak, énelkelnek! Csupa pozitív energia kerül az ételbe! Te is főzz így, legyen benned az a gondolat, hogy milyen egészséges ez az étel, hogy én ezzel táplálom a gyerekemet/családomat/önmagamat. Boldogság és öröm gondolatokat tegyél bele!
Amikor az asztalra teszed az ételt, ne tedd bele a “kukacot”, ne fokozd le, ne tegyél bele (ál)szerénységből se lebecsmérlő energiát, mint pl: “jajj, hát ez most nagyon rosszul sikerült”, “ó, máskor sokkal finomabb” stb. Add örömmel a családodnak/vendégeindnek és meglátod, hogy ők is ilyen örömmel fogják fogyasztani! (Ugye a nagyi sütije is azért olyan finom, mert szívét-lelkét beleadta, szeretettel készítette!)
Ha kész ételt kapsz, akkor pedig legalább áldd meg az ételt, mert ki tudja a szakács milyen kedvében volt, amikor készült. 🙂
Amikor leülsz enni, légy jelen! Amikor eszel, akkor csak egyél! (Az evés is lehet meditáció!)
Elmondhatod ezt a kis, ismert imát: aki ételt, italt adott, annak neve legyen áldott!
Légy hálás az ételért! (Vonzás törvénye: ha én ma hálás vagyok az ételért, ha én ma konstatálom, hogy ma is van mit ennem, akkor ez az energia megy a holnapomra is, tehát holnap is lesz mit ennem.)
Amikor azt mondod, vagy hallod, hogy “Jó étvágyat!”, azt vedd is komolyan! Ha van étvágy, akkor az az egészség jele. (Gondolj bele, ha stresszes vagy, gyomorideged van, beteg vagy, akkor étvágyad se nagyon van.)
Amikor eszel/iszol, ne legyen mellette negatív gondolat, csak csupa pozitív: én most egészséget eszem! Ettől az ételtől egészséges leszek. Jót tesz a testemnek, elmémnek, lelkemnek. De kitalálhatsz ide bármit, ami épít! Nézd az ételt közben, segíts a gyomrodnak emészteni!
Utána ne csak mondd, hogy egészségünkre, hanem gondold is így! Erre is légy tudatos! Hogy ezt az ételt az egészségünk megőrzésére ettük!
Kezdj el már ma tudatosan enni! Úgyis böjtidőszak van, lehetőleg kerüld a húst!
Éneklős-táncolós főzéseket, és csodás étkezéseket kívánok mindenkinek,
Jorzsits Melinda
parapszichológus, ThetaHealing konzulens