Jelenlét, tudatosság
#jelenlét #mosthatalma #tudatosság
A jelenlét fontosságáról/erejéről már biztosan mindenki rengeteget hallott.
A tudósok szerint egy nap körülbelül 60.000-90.000 gondolata van egy átlagos embernek. El tudod ezt képzelni? Rengeteg! És ennek a nagyja nem a jelen megélésével kapcsolatos gondolatok, hanem vagy a múlton rágódunk, a “mi lett volna, ha”-kon, vagy a jövőn aggódunk. Egész nap máshol vagyunk (gondolatban), mint ahol valójában vagyunk (testben). Máshol van a figyelmünk, másnak adunk energiát, mint amit a jelenben megélhetnénk, ami által valóban ÉLHETNÉNK. Biztosan ti is észrevettétek, hogy gyerekkorunkban mintha másképp telt volna az idő. Mindennek olyan súlya volt, mindent úgy megéltünk.
Tudod miért? Mert a JELEN PILLANATBAN VOLTUNK. Akkor még nem agyaltunk órákat/napokat/éveket egy múltban elszalasztott pillanaton, vagy egy rosszul meghozott döntésen, vagy egy rossz emléken. Mert ugye mi a gondolatainkban azért valljuk be, kevesebbszer pörgetjük a jó dolgokat, a kedves emlékeket, mint a rosszakat. Gyerekkorban még észrevettünk minden csodát az életben! Egy virágot is olyan alapos gondossággal vizsgáltunk meg, hogy annak egy részlete ki nem maradhatott! Így, és csakis így juthatunk el a mai nap is a csodához!
“MÍG NEM VAGYTOK OLYANOK MINT A GYEREKEK, NEM LESZ TIÉTEK A MENNYEK ORSZÁGA!”
– Ez az idézet -gondolom, sokaknak ismerős- (többek között) erről szól. Élj úgy, mint egy gyerek, és már most a paradicsomban érezheted magad! A menny és a pokol már itt van a földön. Minden nap teremted magadnak. Már most, az életedben te döntesz, te vagy az ítélőszék, hogy bűnhődsz-e vagy az örömöt, a mennyet választod.
A múlt halott, a jövő még nem jött el, csak a jelen a létező!
Ha a jelenben helyesen cselekszel, helyesen látsz, helyesen gondolkodsz, helyesen érzel, akkor esélyed sem lesz hibázni. Nem csak olyan dolgokra gondolok, hogy nem fogod elvágni a kezed hagymavágás közben, vagy hogy nem okozol balesetet, mert fejben már megint máshol jártál, hanem azt is jelenti, hogy ha én ma helyesen viselkedem (tehát nem visznek el a téves képzeteim, gondolataim stb), akkor az a ma tegnappá válik, a sok tegnap pedig a múltammá, tehát így a múltam is rendben lesz. A jövőnket pedig MA teremtjük meg, a mában rakom le a holnap alapját, tehát ha én ma helyesen viselkedem, akkor a jövőm is örömteli lesz!
Tehát semmi más dolgunk nincs, ha egy jó életet akarunk, mint hogy a jelenben vagyunk és ott helyesen viselkedünk. A helytelen- tehát boldogtalansághoz vezető- viselkedés felismeréséhez nagyfokú önismeret kell, és hogy elinduljunk ezen az úton, kezdtük el megvizsgálni magunkat, hogy miből van több egy napunkban: a panaszkodásból, a bántásból, a negatív energiák ontásából, aggódásból vagy a pozitív megnyilvánulásainkból. (Lásd korábbi bejegyzések: https://www.facebook.com/ahimsaszivutja/photos/a.104379075456775/104443095450373/ és https://www.facebook.com/ahimsaszivutja/photos/a.104379075456775/117600080801341) Ha a karkötőd nagyon kínyúlt mára, akkor abból lehet következtetni..:))
A feladat egyszerű, mégsem olyan könnyű: mindig azt kell csinálni, amit éppen csinálsz! 🙂 Ha mosogatsz, akkor mosogass, ha dolgozol, akkor dolgozz, ha a gyerekeddel játszol, akkor csak játssz! És ne legyél ezer másik helyen fejben. Azt hiszed, hogy így időt spórolsz, ha egyszerre több dologban is benne vagy. Milyen jó dolognak tartották korábban a multitaskingot! Én is büszke voltam magamra, amikor a korábbi munkahelyemen egyszerre 10 e-mailt írtam, közben telefonáltam, közben már ült előttem egy ügyfél, és még azon is gondolkodtam, hogy hazafelé be kell majd vásárolni. Mára azért kiderült, hogy nemhogy időt nem spórolsz meg azzal, ha egyszerre több tevékenységben vagy (vagy több gondolati szálban), hanem még veszítesz is, hiszen mindig újra és újra bele kell helyezkedni az adott feladatba és ehhez az agynak (plusz) idő kell, hogy újra felvegye a fonalat és folytatni tudja onnan, ahol abbahagytad. Így nem alakul ki a flow, nem kap el az áramlás, ami észrevétlenül visz, hogy jó minőségben, teljes odaadással el tud végezni a feladatodat.
Ha reggelente elindulsz otthonról, és egy sarok után szívrohamot kapva felmerülnek benned ilyen kérdések, hogy “vajon kihúztam a vasalót?” “bezártam az ajtót?”, “elhoztam a telefonom?”, “bezártam a kocsit?”, “melyikünk is megy ma a gyerekért az oviba?”, akkor bizony azon a reggelen nem voltál jelen. És valószínűleg a nap többi részében sem vagy jelen. Ezt onnan tudom, hogy az emberek legtöbbje így működik. 🙂 Egészen addig, amíg a tudatosság útjára nem lép, és kellő önuralommal el nem kezdi megtanítani magát a jelenben, a “most”-ban lenni. Eleinte ez nagyon nehéz tud lenni, de idővel kialakul a szokás. Néha könnyebb lesz, néha nehezebb. Ez természetes.
Ha elkezdesz a jelenben élni, nemhogy nem kell többet visszamenned megnézni, hogy bezártad-e a kocsit, vagy hogy raktál-e már 2-szer sampont a hajadra, vagy úgyhagytad-e a hajvasalót, vagy elküldted-e biztosan azt az e-mailt, hanem olyan CSODÁKAT fogsz felfedezni a világban, amik mellett eddig nap mint nap elmentél! Az aggódások és hibázások helyett csodák, megoldások, és lehetőségek érkeznek!
NEM LESZEL OLYAN FÁRADT!
Gondold csak el, pörgetni vég nélkül az aggódó, félelmetes, bűntudattal teli gondolatokat egész nap, az nem fáraszt le?? Hát dehogynem. LE KELL ÁLLÍTANI AZ ELME FECSEGÉSÉT. Igen, arról a hangról beszélek, ami egész nap duruzsol benned, megállás nélkül. Szünetet kell hagyni az agyadnak, hogy bejuthassanak a tiszta információk, a nagyszerű ötletek.
KI FOG NYÍLNI A VILÁG= TÁGUL A TUDATOD. Igen, a JELENLÉT=TUDATTÁGÍTÁS.
Nem fog beszűkülni a kis szokásos köreidre/megoldási stratégiáidra, hanem nagyszerű ötletek juthatnak végre az eszedbe, mert az nyitva van, tág, befogadóképes lesz! És ezek az ötletek nem a korlátolt elménk eddig sem működő ötletei lesznek, hanem olyanok, amikre nem is gondoltál! Mert ez a lényeg, ezekre nem kell gondolni, hanem ezeket majd kapod! Olyan megoldásokra fogsz jutni, hogy magad is meglepődsz! Hogy erre eddig nem gondoltál! Hát, nem is tudtál volna, mert a készleted jelenleg véges, amikkel a feladatok megoldásához közelítesz. Ha kiüríted az elméd, akkor viszont lesz helye bejutni a valóban működő megoldásoknak “fentről”.
A MAI NAPTÓL KEZDVE TÖREKEDJ RÁ, HOGY A JELENBEN LÉGY, ÁLLÍTSD LE A BELSŐ MONOLÓGOT!
Bemutatom ezt egy hétköznapi példával: ha hajat mosol, akkor csak hajat moss! Állítsd be a vizet a megfelelő hőfokra, érezd a fejbőrödön, érezd az ujjaiddal a vizes hajadat, zárd el a vizet, nyomj egy kis sampont a tenyeredbe, kezd el masszírozni a fejedet. Közben lehet benne még programozás is, hogy most ezzel a samponnal milyen jót teszek a hajamnak, tiszta lesz, lemosódik minden piszok, a vérkeringésem felpezsdül, a hajam csillogó és egészséges lesz, dús lesz (vagy ki mit szeretne). Majd mosd le. Majd konstatáld, hogy most másodszor nyomsz sampont a kezedbe. Csináld végig azt amit az előbb, mosd le, majd jön a balzsam és lemosás. Mindent vegyél észre, tudatosíts. Állítsd le a gondolataidat! Nem szükséges most egy régi emléken agyalni, amiről eszedbe jut egy másik, arról eszedbe jut egy másik, arról asszociálsz arra, hogy.. arról meg beugrik még az, hogy.. És vééégtelen az áradat. Lehet, hogy észre sem vetted, hogy egész nap megy a boogie az agyadban.. Pedig megy! Úgy a legkönnyebb a jelenléti gyakorlatokat végezni, hogy közben mondod mindig, hogy mit csinálsz. Mintha tanfolyamot tartanál pl. gyerekeknek, hogyan kell hajat mosni. Vagy csinálj úgy, mintha vlogolnál, hogy bemutass egy adott tevékenységet. A lényeg, hogy ne kalandozz el! Amikor elkalandozol, és észreveszed, azonnal jöhet a következő mondat: “észrevettelek gondolat, elengedlek, visszatérek a jelenbe”. És újra, és újra és újra tedd ezt meg! Azt hiszed végig tudsz csinálni egy hajmosást egyéb gondolatok nélkül? 🙂 Próbáld ki! 🙂
Másik példa: mész az utcán, és szembejön egy ismerős, aki rádköszön, te pedig mintha álmodból keltetének fel: “Jajj, bocsi, észre sem vettelek!” Előfordult már veled ilyen? Gondolom, igen. Jelen voltál tehát? Nem. Épp megint ment belül a millió gondolat, vég nélkül. Pedig akár észre is vehetnéd, hogy mi vesz körül! Tudod, hogy két házzal arrébb milye színű az ablakkeret? Nem? Pedig ha jelen vagy, akkor ezt is fogod tudni. De azt is, hogy mennyi csoda vesz körül. A virágok, a fák, az emberek, a LEHETŐSÉGEK, amik mellett eddig elsétáltál…
Amikor mész az utcán, akkor csak menj és láss! Ítéletek nélkül, csak figyelj meg mindent. Nézz fel, és nézz le. Előre és oldalra. Fedezd fel végre a világot, ami eddig is ott volt előtted, csak nem is láttad! Be voltál zárva a fejedbe! Lehet, hogy ezer csoda mellett mentél el nap mint nap, és lemaradtál róla, mert épp a jövődön agyaltál? Ez bizony könnyen lehet.
A jelenlét gyakorlásának másik kiváló módja a meditáció. Erről a témáról másik bejegyzésben írok.
C’EST LA VIE!
Biztos ismeritek a “C’est la vie!” (Élj a mának!) mondást. Sokan felmentésként használják, úgy értelmezik, hogy ne foglalkozz a holnappal, szórakozz, ahogy belefér. Vannak azonban tudatosabb emberek, akik úgy értelmezik, hogy élj a MÁBAN! Tehát úgy élj a mának, hogy benne vagy a mai napban (és nem a múltadban és a jövődben), a mostban, a jelenben, és így egy csodás életet teremtesz.
Szép, megélt napot mindenkinek! 🙂
Jorzsits Melinda
parapszichológus, spirituális tanácsadó, ThetaHealing konzulens
1 thought on “Gyakorlat: Légy a MOST-ban!”
Comments are closed.